tel NOK 815 014 069 lub 785182734
nok@naleczow.pl
tel KINO 661 811 555
kinocisy@op.pl

 

Nałęczowski Ośrodek Kultury

NOK NałęczówVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wokalnej i Letni Kurs Wokalny / Nałęczów, pierwszy weekend sierpnia 2023.

Drodzy melomani! Wielkimi krokami zbliża się VIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wokalnej i Letni Kurs Wokalny „Viva il Cantare” w Nałęczowie. Od piątku do niedzieli (4-6 sierpnia) sala widowiskowa oraz plac przed NOK zamienią się w świątynie śpiewu klasycznego. Przepiękne arie, utwory operowe i operetkowe, rozpoznawalne i wyczekiwane przez gromadzącą się podczas koncertów publiczność, zabrzmią w przestrzeni miejskiej kojąc zmysły, ciesząc wprawnych słuchaczy, uwrażliwiając i porywając tych, którzy po raz pierwszy spotkają się z tymi popularnymi wszak utworami i ich wykonawcami. Każdy koncert organizowany jest z ogromną pieczołowitością i wrażliwością, tak aby pięknej muzyce towarzyszyła godna oprawa sceniczna, dbałość o najmniejsze szczegóły, a publiczność poczuła się jak w prawdziwym teatrze muzycznym, filharmonii czy operze.

 

 

 

 

 

Od ośmiu już lat o dobór repertuaru i przygotowanie sceniczne uczestników letniego kursu wokalnego dbają dyrektorzy artystyczni festiwalu: Beata Wardak i Leszek Świdziński.

Beata Wardak - absolwentka wydziału wokalnego Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Doskonaliła swoje umiejętności w salzburskim "Mozarteum" pod kierunkiem Heleny Łazarskiej i Grace Bumbry. 
Podczas swojej artystycznej kariery wcielała się w takie role jak tytułowa Carmen w operze G.Bizeta, Dorabella w "Cosi fan tutte" W.A.Mozarta, Azucena w "Trubadurze" G.Verdiego. 
Występowała na scenach teatrów operowych w Polsce, Niemczech, Francji, Holandii, Austrii, Portugalii, Hiszpanii, Japonii, Libanu jako Olga w "Eugeniuszu Onieginie" P.Czajkowskiego, Dama w "Czarodziejskim flecie" W.A.Mozarta, Czipra w "Baronie cygańskim" J.Straussa, Magdalena w "Rigoletcie" G.Verdiego oraz niezrównana tytułowa Carmen G.Bizeta. Brała udział w koncertach operetkowych, pieśniarskich i oratoryjnych, śpiewając m.in.: "Stabat Mater" A.Dvoraka, K.Szymanowskiego, "Requiem" W.A.Mozarta, "Mesjasza" G.F.Haendla, "Pieśni i tańce śmierci" M.Musorgskiego, Pieśni F.Chopina, R.Schumanna i F.Schuberta. Ma w dorobku liczne płyty, spektakle autorskie i film oparty na pieśniach Fryderyka Chopina. 
Jest założycielką i prezeską Europejskiej Fundacji Promocji Sztuki Wokalnej działającej od 2004 r. W ramach działalności fundacji organizuje liczne koncerty w kraju i za granicą. Jest również twórcą Festiwalu Operowo-Operetkowego na Mazowszu.


Leszek Świdziński - tenor. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wokalne umiejętności doskonalił m.in. podczas Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich Mozarteum w Salzburgu. Pedagog, solista Polskiej Opery Królewskiej.
Ma w repertuarze liczne partie w dziełach operowych, oratoryjnych, operetkowych. Wszechstronne umiejętności zapewniają różnorodność kreowanych przez niego ról – począwszy od koloraturowych partii w operach buffa G. Rossiniego, aż do spintowych, dramatycznych ról w dziełach G. Verdiego i G. Pucciniego. Jest znakomitym księciem  w Kopciuszku G. Rossiniego, jak również wiarygodnym i wzruszającym Manrikiem w Trubadurze, czy Gustavem w Balu Maskowym G. Verdiego. W repertuarze ma także pieśni S. Moniuszki, F. Chopina, M. Karłowicza, I. J. Paderewskiego, F. Schuberta i R. Schumanna.
W dorobku artysty znajduje się wiele nagrań radiowych i telewizyjnych (m.in. partia Kazimierza w Hrabinie S. Moniuszki oraz pieśni I. J. Paderewskiego do słów A. Mickiewicza, a także rola tenora w serialu Na dobre i na złe). Nagrał wiele płyt, a także muzykę do filmu opartego na pieśniach Chopina oraz do filmu Belcanto.
Realizuje się także w pracy pedagogicznej, prowadząc klasę śpiewu solowego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Brał udział w licznych festiwalach muzycznych, takich jak Festiwal Mozartowski, Festiwal Oper Barokowych, Festiwal Monteverdiego, Festiwal Muzyki Staropolskiej, Muzyka w Zabytkach Warszawy, Carintischer Sommer w Villach, Klangbogen w Wiedniu, Al-Bustan w Bejrucie. Koncertuje na scenach i estradach w wielu krajach świata. Poza całą Europą, występował również w Egipcie, Libanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Chinach.

Organizatorzy:
Nałęczowski Ośrodek Kultury
Europejska Fundacja Promocji Sztuki Wokalnej

Patronat honorowy:
Marszałek Województwa Lubelskiego
Burmistrz Nałęczowa

Partnerem Honorowym Wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj życie”

Patronat medialny:
TVP 3 Lublin
Radio Lublin
Radio Impuls
To nasz region
Wspólnota Puławska
Gazeta Nałęczowska

Partnerem wydarzenia jest:
Nałęczowskie Towarzystwo Ogrodowe

 

Wyszukiwarka