tel NOK 815 014 069 lub 785182734
nok@naleczow.pl
tel KINO 661 811 555
kinocisy@op.pl

 

Nałęczowski Ośrodek Kultury

NOK Nałęczów"Ogrody światła". Urszula Pietras ur. w 1954 r. w Czemiernikach  absolwentka filologii polskiej Wydziału Humanistycznego UMCS w Lublinie. Jest nauczycielką dyplomowaną j. polskiego, docenianą i  nagradzaną.

Za osiągnięcia wychowawcze, edukacyjne i artystyczne była wielokrotnie nagradzana Nagrodą Dyrektora Szkoły a także  Nagrodą Lubelskiego  Kuratora Oświaty i Nagrodą Ministra Edukacji.

Największą pozazawodową pasją Urszuli jest malarstwo. Uczestniczyła w wielu plenerach malarskich. Swoje prace prezentowała na licznych wystawach  indywidualnych ( min. w  ROK w Radzyniu Podlaskim – w  1999, 2009, 2022r.,  w WOK w Lublinie - 2019 r., w  MDK w Parczewie - 2020, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kazimierzu Dolnym - 2023r.,  GOK w Zakrzówku - 2019, w Galerii DK w Kocku - 2019, w Galerii Woj. Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie -2023r. w Galerii Janowskiego Ośrodka Kultury w Janowie Lub. - 2023 r.) . Brała też udział w wielu wystawach zbiorowych.  Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków w Lublinie.

Ma liczne osiągnięcia w postaci nagród i wyróżnień w różnych konkursach w dziedzinie malarstwa pastelowego, m.in.  2-krotne wyróżnienie w Międzynarodowej Grupie Pastelistów Monet Cafe Pastelist Art  Group , wyróżnienie na XIV Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli w Lublinie w 2018 r. oraz III Nagroda w XV Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli w Lublinie w 2020r.  a także I Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Pędzlem, nitką- pokaż , co potrafisz”  zorganizowanym przez Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie w 2022 r.. W r. 2023 zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie  Plastycznym im. J. Marcisza zorganizowanym przez Stowarzyszenie „ Barwy Śląska” w Rudzie Śląskiej.
Zilustrowała także  zbiory poezji  autorstwa Hanny Guz, Marii Grzyb , Elżbiety Kalarus i Elżbiety Mierzyńskiej oraz wykonała projekt i ilustrację okładki na płytę  z muzyką  E. i A. Mierzyńskich Andymian : „Odrastam stale z kawałka siebie”. Obrazy Urszuli są w posiadaniu wielu osób w kraju i za granicą: W Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie , w Niemczech i Australii.
Jej dodatkową pasją są samodzielne studia z historii sztuki. Za najbardziej inspirujący kierunek w malarstwie uważa impresjonizm. 

Urszula mówi o sobie:
Posługuję się technikami: olejem, piórkiem, węglem, kolażem roślinnym. Najbardziej jednak fascynuje mnie odkrywanie malarskich możliwości pasteli suchych. Kocham naturę w jej pierwotnej formie: kruchą, delikatną, efemeryczną a zarazem drapieżną i dziką. Fascynuje mnie bogactwo kolorów. Chcę utkać moje obrazy z tego, co nietrwałe i jednocześnie niezniszczalne: zapachów łąk, chłodu rosy, światła i mgły. Niekoniecznie to, co widzę, ale to, co noszę w sobie w jakimś niedookreślonym metafizycznym wymiarze. Takie mam marzenia. Ucieszyć i poruszyć wrażliwe dusze. Recenzje i opinie innych artystów i znawców sztuki  dotyczące mojego malarstwa napełniają mnie wielką radością i motywują do dalszego rozwoju artystycznego. 

Pastele Urszuli można zobaczyć na str. FB „ Pastelowe Symfonie” https://www.facebook.com/malarstwo.urszula.pietras

Foto: NOK

Wyszukiwarka