tel NOK 815 014 069 lub 785182734
nok@naleczow.pl
tel KINO 661 811 555
kinocisy@op.pl

 

Nałęczowski Ośrodek Kultury

NOK NałęczówNa wystawę składają się prace trojga autorów: Urszuli Bydlińskiej, Beaty Kozak oraz Henryka Widelskiego. URSZULA BYDLIŃSKA - urodziłam się i mieszkam w malowniczej gminie Siedliszcze nad Wieprzem. Odkąd sięgam pamięcią nie rozstawałam się z kredkami i ołówkiem.

Rysowałam dosłownie na wszystkim nie wyłączając starych rodzinnych fotografii, na których czarno białe ciocie ożywiałam czerwienią flamastrowanych ust, rysowałam zwierzęta, twarze ze zdjęć w gazetach, obrazki z wyobraźni… Tak minęło kilka lat mojego życia i wówczas nastąpił dłuższy okres, kiedy moja droga ze sztuką się rozeszła, kontakt ograniczył się do malarstwa oglądanego na kartach książek. Nowe wyzwania, priorytety, studia, które pochłonęły mnie bez reszty… Na długo zapomniałam, myślałam, że na zawsze, i pewnie tak by było gdyby nie ingerencja mojej rodzicielki, mama nigdy nie pogodziła się z tym, że rozwijam swoich umiejętności plastyczny i wkroczyła do akcji umawiając mnie na spotkanie, z malarką, która w naszej miejscowości spędza rok rocznie urlop - Panią Lucyną Pomianowską, nie pałałam optymizmem, ale koniec końców odwiedziłam p. Lucynę, ciepłą, otwartą osobę, o wielkim sercu i niespożytej energii… i tak zakochałam się w malarstwie olejnym. Nieocenionym wsparciem moich działań twórczych w sferze logistycznej był natomiast mój zmarły tata, który zawsze służył mi czasem i środkiem transportu... Bardzo mi go teraz brakuje, ale mam nadzieje, że patrzy na moje poczynania z góry i czuwa... Kiedy siadam przed pustym płótnem czuję, że zaczyna się nowa podróż i sama jestem ciekawa dokąd mnie zaprowadzi, jaki będzie efekt końcowy… Pasjonuje mnie piękno otaczającej przyrody, polskie bezkresne pejzaże, dawna architektura, zwłaszcza dworki szlacheckie i zamki, które przenoszę na płótno, starając się jak najwierniej przekazać ich piękno. Największą jednak moją pasją jest sztuka sakralna - Ikony, tradycyjne, pisane na deskach, zwłaszcza wizerunki Matki Bożej. Urzeka mnie ich niewymowne piękno ukryte w rysach twarzy, mimice, która działa na wyobraźnię, porusza ukryte głęboko w duszy obszary uczuć i emocji… Moim marzeniem jest poznanie i zgłębienie tajników profesjonalnego pisania ikon, a tymczasem, żeby wzbogacić swój warsztat i ugruntować wiedzę, zgłębiam fachową literaturę o tematyce sakralnej, symbolice, historii. Wsparciem są też moi znajomi ze Stowarzyszenia Twórczego Prowincja, na których opinię i wskazówki mogę zawsze liczyć oraz grono życzliwych osób, które są motorem moich działań, taką siłą napędową. Swoją fascynację staram się materializować malując Madonny, każdy z tworzonych wizerunków to niecierpliwe oczekiwanie i ciągły brak zadowolenia z efektów. Wraz z powstawaniem kolejnych obrazów uczę się czegoś nowego i chcę tę wiedzę pogłębiać by to, co tworzę z każdym pociągnięciem pędzla wierniej i piękniej oddawało urok drzemiący w otaczającym nas świecie, świecie przyrody i duchowości.

wystawy
2013 - Zbiorowa - „Amatorskie Pasje” w Centrum Kultury w Łęcznej
2013 - Indywidualna - Gminny Ośrodek Kultury w Siedliszczu
2013 - Międzynarodowy Plener - „Nasza Mała Ojczyzna” w Siedliszczu
2013 - Zbiorowa - S.T. „Prowincja” w Galerii Pasja w Chełmie
2014 - Zbiorowa - „Ikony” w Gminnym Ośrodku Kultury w Cycowie
2014 - Indywidualna - Biblioteka Pedagogiczna w Hrubieszowie
2014 - Indywidualna - w Kofi&Ti w Radzyniu Podlaskim
2014 - Międzynarodowy Plener w Siedliszczu
2014 - Indywidualna - Biblioteka Publiczna im. M. Orsetti w Chełmie
2015 - Indywidualna - „Ikony” w Galerii Art Brut w Lublinie
2015 - Zbiorowa - członków S.T. Prowincja w Centrum Kultury w Łęcznej
2015 - Zbiorowa - członków S.T. Prowincja w Domu Kultury w Kocku
2015 - Zbiorowa - „Amatorskie Pasje” w Centrum Kultury w Łęcznej
2015 - Zbiorowa - S.T. Prowincja „Prowincja w Afryce” - Galeria 526 w Łodzi

 

 

BEATA KOZAK z domu Igras, ur. 11.10.1975 r. w Lublinie. Umysł ścisły - magister inżynier budownictwa, absolwentka Politechniki Lubelskiej. Pracuje zawodowo w firmie konstrukcyjnej, dodatkowo prowadzi gospodarstwo agroturystyczne. Interesuje się fotografią, podróżuje. Maluje od kilku lat znajdując inspiracje w podróżach i najbliższym otoczeniu. Jest otwarta na każdą formę edukacji plastycznej i wymianę doświadczeń. W swoim malarstwie poszukuje własnych środków przekazu. Ulubione techniki: malarstwo na szkle, akryl, pastele, olejne.

NA SZKLE MALOWANE
Beata Kozak, podczas wystawy „Na szkle malowane” prezentuje swoje prace techniką malowania na szkle, a dokładniej mówiąc pod szkłem, co daje szczególne możliwości wyrazowe zarówno wtedy, gdy się nawiązuje do ludowych tradycji, jak i wówczas, gdy się poza nią wykracza. Maluje nie wprost pędzlem na papierze czy płótnie, ale na odwrocie szklanej tafli i w odwrotnej kolejności. Tak tworzy wizerunki świętych, najpierw zaznacza kontur postaci, później dekoracje, tło. Stosuje farby akrylowe. Złoto odgrywa w jej obrazach ważną rolę. Jest nie tylko ornamentem, dekoracją, ale nadaje uroczysty, niekiedy wręcz sakralny wymiar kompozycji. Jak w tradycyjnych ikonach. Interesuje się fotografią, podróżuje. Maluje od kilku lat znajdując inspiracje w podróżach i najbliższym otoczeniu. Jest otwarta na każdą formę edukacji plastycznej i wymianę doświadczeń. W swoim malarstwie poszukuje własnych środków przekazu. Członek Stowarzyszenia Twórczego PASJA w Chełmie od 2010 r. oraz Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej od 2013 r. Techniki malarstwa na szkle uczyła się w oparciu o warsztat Tatiany Mialkowskiej z Ukrainy. Uczestniczka plenerów malarskich, między innymi w Dubience, Siedliszczu, Kazimierzu Dolnym, Pokrówce, Nałęczowie, Orchówku.

Członek Stowarzyszenia Twórczego PASJA w Chełmie od 2010 r.
Członek Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej we Włodawie od 2013 r.

wystawy zbiorowe
2009 - Chełmski Dom Kultury w Chełmie
2010 - Stowarzyszenie Twórcze PASJA „Dla Chełmian”
2010 - Siedliszcze - Wystawa poplenerowa
2010 - Stowarzyszenie Twórcze PASJA „Letnie Pasje”
2011 - Stowarzyszenie Twórcze PASJA „Przeniesione lato”
2012 - Stowarzyszenie Twórcze PASJA „Lato z Pasją”
2013 - Stowarzyszenie Twórcze PASJA „Malowane z Pasją”
2014 - Łęczna - Galeria ODK
2014 - Nałęczów - Wystawa poplenerowa
2014 - Orchówek - Wystawa poplenerowa
2015 - Chełm - Wystawa indywidualna „Na szkle malowane”
Uczestniczka plenerów malarskich, między innymi w Dubience, Siedliszczu, Kazimierzu Dolnym, Pokrówce, Nałęczowie, Orchówku.

 


HENRYK WIDELSKI urodził się w 1959 roku w Bełżycach. Tam również mieszka i realizuje swoje twórcze działania. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowi, uczniem Piotra Kmiecia, nauczyciela malarstwa. Od 1983 roku zajmuje się konserwacją i renowacją dzieł sztuki. Wykonywał prace w ponad 30 kościołach, między innymi: w Bazylice Mniejszej w Parczewie i w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Latyczowie na Ukrainie. Realizuje różne projekty artystyczne w obszarze wielu technik malarskich. W większości są to prace o tematyce religijnej, Ikony ale i nie tylko. Przykładem tego może być np..: autorski obraz - ikona „Matka Boża Żołnierska”, który znajduje się w Sanktuarium Narodu Polskiego na Jasnej Górze, autorski obraz „Jan Paweł II” w Kościele Garnizonowym w Legionowie, obraz „Matki Bożej Nieustającej Pomocy” w kościele parafialnym w Piszczacu. Kopia obrazu Parczewskiej Madonny, pozostała w Watykanie, jako dar dla Ojca Św. Jana Pawła II. Autorski obraz ”Roraty ” znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Szczecinie. Henryk Widelski był uczestnikiem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. W 2009 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Bogdana Zdrojewskiego odznakę honorową „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”. Od 2010 roku pracuje w Liceum Plastycznym im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie, jako nauczyciel przedmiotu „Meblarstwo artystyczne”. Obecnie pod kierunkiem prof. Tomasza Zawadzkiego studiuje malarstwo na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie.

 

Foto: Marek Bartkowiak

Wyszukiwarka